W dzisiejszych czasach istnieje wiele urządzeń elektronicznych, których dane zapisywane są na kartach pamięci. Do tego typu urządzeń zaliczamy aparaty fotograficzne, telefony, tablety i kamery.

W większości laptopów wbudowane są czytniki kart pamięci, dlatego sczytanie danych jest proste. Problem pojawia się, gdy używamy komputerów stacjonarnych, które nie posiadają czytnika. Tutaj z pomocą przychodzi zewnętrzne urządzenie, które rozwiąże ten problem. Oczywiście dane możemy także przesłać bezpośrednio z aparatu czy kamery za pomocą kabla. Jednak jest to dość kłopotliwe i zajmuje więcej czasu. Czytniki kart podłączamy za pomocą wejścia USB do komputera i możemy w szybki sposób przenieść zapisane pliki.

Najważniejsze parametry czytników kart pamięci

Czytniki kart pamięci różnią się pomiędzy sobą między innymi prędkością. W zależności od zastosowanego złącza USB – może być to USB 2.0 bądź USB 3.0 – mogą występować różnice w odczycie i zapisie danych. Oczywiście najpierw należy sprawdzić, czy nasz komputer posiada wejście USB 2.0 lub USB 3.0. Niektóre modele czytników oferują prędkości do 500 MB/s. W takich przypadkach należy sprawdzić, czy posiadamy odpowiednio szybką kartę, aby taką prędkość osiągnąć. Nie zawsze najszybszy czytnik będzie odpowiedni do naszych potrzeb.

czytniki kart pamięci

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest kompatybilność urządzenia. Czytniki dzielą się na takie, które dedykowane są do konkretnych formatów kart oraz na wszechstronne. Niektóre modele obsługują tylko format SD, lub SD oraz microSD, a w uniwersalnych czytnikach możemy odczytać znacznie więcej formatów.

Przed zakupem należy bardzo dokładnie sprawdzić specyfikację danego czytnika i porównać z kartami, którymi dysponujemy. Warto zaznaczyć, że uniwersalne czytniki są nieco droższe ze względu na większe pole zastosowania.

Większość czytników dostępnych na rynku jest urządzeniem kompatybilnym i małym. Może ono służyć nam nie tylko w domu, ale także w podróży. Jeśli wiemy, że czytnik będzie używany nie tylko w domu, to w tym przypadku sprawdzi się najlepiej taki, który nie posiada dodatkowych kabli, bądź jest skonstruowany jak pendrive. Łatwiej będzie go można przechować i nie zajmuje wiele miejsca.