Wybranie porządnych głośników komputerowych nie jest prostym zadaniem zwłaszcza, że oferta na rynku jest bardzo szeroka i różnorodna. Aby wybrać wysokiej jakości sprzęt, który służyć będzie latami należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

Na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając głośniki komputerowe w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ich przewody. Pamiętać należy o tym, że przewodowe głośniki zapewniają zdecydowanie lepszą jakość dźwięku niż głośniki bezprzewodowe. Jeżeli głośniki chce się rozstawić po całym pokoju, to należy zwrócić uwagę oczywiście na długość dołączonych przez producenta kabli. Dobre zestawy głośników coraz częściej mają dołączony pilot, dzięki któremu można sterować głośnikami bezprzewodowo. Jest to bardzo wygodny i niesłychanie przydatny dodatek. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwracać uwagę na moc RMS. Mowa tutaj oczywiście o maksymalnej mocy głośników, która wyrażona jest w decybelach albo watach. Jak łatwo się domyślić im większa jest wartość podanych parametrów, tym oczywiście głośność odtwarzania muzyki jest większa. Osoby, które słuchają dość głośnej muzyki, powinny zwracać uwagę właśnie na moc RMS.

Pasmo przenoszenia – co trzeba wiedzieć?

Porównując głośniki komputerowe dostępne na rynku warto zwrócić uwagę także na pasmo przenoszenia. Producenci parametr ten podają w hercach, dzięki czemu bardzo szybko można porównać poszczególne urządzenia. Ludzki narząd słuchu jest w stanie usłyszeć dźwięk o częstotliwości od 20 Hz do 20 000Hz. Dostępne są głośniki o zdecydowanie szerszym paśmie, których co prawda nie da się usłyszeć, ale można je poczuć.

Dodatkowe elementy warte uwagi

Wybierając porządne głośniki do komputera warto zwrócić uwagę także na dostępne złącza. W nowoczesnych zestawach 5.1 albo 7.1 dostępne są wejścia optyczne, dzięki którym dźwięk może być przesyłany za pomocą światłowodu. Przy złączach analogowych RCA mogą niestety pojawić się zakłócenia. Ważną rolę odgrywa także materiał z którego wykonane są głośniki. Najlepszą jakość dźwięku zapewniają drewniane obudowy.