Smartfony towarzyszą nam dziś niemal w każdej sytuacji. Telefon stanowi istotny element wyposażenia samochodu – służy nie tylko do porozumiewania się ze światem, ale i jako nawigacja czy odtwarzacz muzyczny. Jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać?

Jak wybrać uchwyt do smartfona?

uchwyt do smartfona

Wybierając samochodowy uchwyt na telefon należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów, spośród których najważniejszy jest sposób montażu. Od tego, jakie funkcje spełnia w samochodzie Twój smartfon, będzie zależeć wybór miejsca i sposobu jego mocowania.

W każdym przypadku możesz wybrać uchwyt przeznaczony do podtrzymywania telefonu konkretnego producenta i modelu lub uchwyt uniwersalny. Uchwyty na telefon markowe to zawsze dobry wybór – cechują się wysoką trwałością, są solidnie wykonane z materiałów dobrej jakości i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Uchwyty do smartfonów – rodzaje

Jednym z najczęściej wybieranych modeli uchwytów do telefonu jest model z przyssawką, mocowany do szyby. Jego zaletą jest przede wszystkim uniwersalność, łatwy montaż i duża dostępność ekranu. Ułatwia swobodną obsługę urządzenia podczas jazdy. Trzeba jednak zadbać o prawidłowy, solidny montaż, aby przyssawka nie odpadła przy mocniejszym hamowaniu.

Drugim najczęściej wybieranym modelem jest uchwyt do telefonu mocowany do kratki nawiewu. Łatwy w montażu, umożliwia dostęp do smartfona niemal tak samo wygodny, jak w przypadku uchwytu mocowanego na szybie. Nie ogranicza widoczności, jednak częściowo zasłania nawiew, negatywnie wpływając na sprawność wentylacji w samochodzie. Zimą natomiast umieszczenie smartfona w tym miejscu niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia obudowy.

Ciekawą opcją, zdecydowanie nie dla wszystkich, jest uchwyt na kierownicę. Daje bardzo dobry dostęp do ręcznej obsługi aparatu telefonicznego, dlatego jest doskonały dla tych, którzy muszą odbierać i wykonywać dużo połączeń. Taki uchwyt jest bardzo stabilny. Nie jest jednak najlepszy dla tych, którzy smartfona używają w samochodzie jako nawigację – przy ostrych zakrętach może gubić sygnał GPS. Natomiast przy otwarciu poduszki powietrznej może być wręcz bardzo niebezpieczny – działa jak pocisk.