Czym kierować się, chcąc kupić dysk przenośny? Wbrew pozorom nie wszystko warto sprowadzać jedynie do przeliczenia ceny za Gigabajt danych. W grę wchodzą również inne, mniej eksponowane parametry. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Jak są zasilane dyski zewnętrzne?

W tym aspekcie nie ma ujednoliconego standardu, co powoduje, że niektóre dyski są w stanie zasilić się wyłącznie napięciem podawanym przez kabel USB, a inne potrzebują dodatkowego zasilania. Czasem jest ono dostarczane z gniazdka, poprzez dodatkowy zasilacz, ale równie często można spotkać modele z dodatkową wtyczką USB podłączaną do równoległego portu w komputerze, co dostarcza wystarczającą ilość energii do pracy. Zasadniczo można założyć, że mniejsze rozmiarowo dyski (2,5 i 1,8 calowe) zawierają w sobie bardziej energooszczędne dyski, którym wystarcza energia wyłącznie z portu USB komputera, a większe – 3,5 calowe oferują delikatnie lepsze osiągi, niestety wymagając dodatkowego zasilania.

dysk przenośny

podłączaną do równoległego portu w komputerze, co dostarcza wystarczającą ilość energii do pracy. Zasadniczo można założyć, że mniejsze rozmiarowo dyski (2,5 i 1,8 calowe) zawierają w sobie bardziej energooszczędne dyski, którym wystarcza energia wyłącznie z portu USB komputera, a większe – 3,5 calowe oferują delikatnie lepsze osiągi, niestety wymagając dodatkowego zasilania.

Dodatkowe wyposażenie

Dobry dysk przenośny to nie tylko standardowy dysk zamknięty w jakiejś obudowie. Dobre modele posiadają dodatkowe funkcje, poprawiające ergonomię użytkowania i lepiej chroniące samo urządzenie. Jednym z częściej stosowanych dodatków jest np. czujnik spadaniu, który informuje nas o tym, że dysk się zsuwa i wkrótce może spaść. Sprzętowe szyfrowanie powinno zainteresować nie tylko osoby głęboko zainteresowane bezpieczeństwem swoich danych — w XXI wieku szyfrowanie danych powinno być rozpatrywane jako standard. Innym dodatkiem podnoszącym bezpieczeństwo danych jest wbudowany backup danych, który we wcześniej określonych interwałach czasowych będzie automatycznie tworzył kopie zapasowe archiwizowanych danych.

Obudowa

Jeszcze inny istotny elementem charakteryzujący dyski zewnętrzne, o którym często zapominamy, jest obudowa. Jej wygląd znacząco może wpłynąć na wrażenia płynące z obcowaniem z danym urządzeniem. Poza tym wykorzystane materiały w istotny sposób przyczyniają się do wagi końcowej dysku, jak i jego odporności na uszkodzenia mechaniczne.