Każdy doskonale wie, że w obecnych czasach komputer jest urządzeniem absolutnie niezbędnym. Jak się jednak okazuje, na rynku dostępne są komputery stacjonarne, oraz przenośne. Zasadne zatem jest pytanie, który z nich będzie lepszym wyborem? Jakie są ich konkretne cechy, a także wady, które mogą decydować o wyborze?

Cechy komputera stacjonarnego

Każdy wie, jak wygląda komputer stacjonarny. Jest to dość sporych rozmiarów jednostka centralna oraz dołączony do niej osobny monitor, oraz myszka z klawiaturą. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście jego stacjonarny charakter, czyli sytuacja, gdy raz postawiony na biurku, musi na nim pozostać i nie ma możliwości dowolnego jego przemieszczania w mieszkaniu. Zaletą jest jednak to, że jest komputer nie tylko tańszy, lecz również o wiele wydajniejszy, niż wersja przenośna. Z tego powodu jest to model szczególnie mocno polecany do takich zastosowań, które wymagają naprawdę potężnej mocy obliczeniowej. Szczególnie dobrze sprawdzi się on zatem w przypadku uruchamiania na nim wymagających gier komputerowych lub też realizowania zadań związanych z obróbką grafiki.

Cechy komputera przenośnego

Komputer przenośny, czyli popularny laptop, to model szczególnie polecany wszystkim tym, których interesuje możliwość przenoszenia całego komputera z miejsca na miejsce. Z racji tego, że cały komputer, wraz z monitorem oraz klawiaturą i myszką to jedno, dość małe i lekkie urządzanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć je w ręce i udać się z nim na wakacje, czy też do pracy. Jaka jest wada takiego komputera? Choć jest to model, który może pracować bez podłączenia do sieci elektrycznej, to jednak pamiętać trzeba, że wbudowana w niego bateria posiada ograniczoną pojemność i prędzej czy później komputer się rozładuje. Warto także pamiętać o tym, że takie modele są droższe niż porównywalne osiągami komputery stacjonarne. Dodatkowo posiadają one dość słabej jakości chłodzenie, co sprawia, że używając go, może on generować dość duże, wyraźnie odczuwalne ciepło.