Posiadanie komputera stało się w dzisiejszych czasach w zasadzie powinnością i obowiązkiem. Komputer ułatwia dostęp do wielu elementów naszego życia. Pozwala pracować, korespondować z innymi osobami bez konieczności wychodzenia z domu, daje także możliwość na rozrywkę przy pomocy gier, czy aplikacji. Wraz z rozwojem technologicznym występuje jednak pytanie, jaką postać powinien mieć komputer – coraz częściej komputer stacjonarny zostaje bowiem zastąpiony przez komputer przenośny.

Popyt na produkty

Najważniejszą kwestią, która decyduje o postaci obecnego komputera i czy zmierza ona w kierunku tej stacjonarnej, czy też przenośnej jest zapotrzebowanie ludzi. W związku ze stylem życia, który wymaga przebywania większej ilości czasu poza domem, bardziej popularny staje się laptop. Przy okazji jest on bardziej energooszczędny, a co za tym idzie, również oszczędza się na kosztach.

Jednak wciąż komputery pc mają swoich zwolenników. Mimo że zapłacimy więcej za prąd w przypadku komputera stacjonarnego, to na pewno zaoszczędzimy na cenie samego zakupu.

komputer stacjonarny

Jednocześnie komputery stacjonarne mają znacznie większą moc obliczeniową procesorów co przyczynia się do tego, że pracuje on szybciej niż laptop.
Komputer stacjonarny jest nieco wygodniejszy podczas pracy. Ponieważ klawiatura nie jest połączona z ekranem, można ją odsuwać i przysuwać do siebie i w zależności od potrzeb regulować swój komfort.

Na komfort wpływa także znacznie większy monitor. W przypadku laptopa maksymalna wielkość matrycy to 17 cali, o tyle w przypadku komputera pc minimalna wielkość matrycy wynosi 19 cali.

Cena komputerów stacjonarnych na pewno zachęca do zakupu też graczy – zwłaszcza tych, którzy gustują w nowościach wśród gier, gdyż zagwarantuje on możliwość odtworzenia aplikacji o bardziej wyszukanej grafice, co nie jest oczywiste w przypadku komputera przenośnego.
Warto pamiętać także o kosztach i komforcie serwisu. Jest on znacznie niższy, jak i niższe są także wszystkie opłaty, gdyż każdy element wymienia się osobno.