Obudowy komputerowe należą do części, którym nie poświęca się często zbyt wiele uwagi, traktując je po prostu jako skrzynki pozwalające zamontować podzespoły. Przez to wiele osób nie zastanawia się, jaki model powinno się kupić, chcąc złożyć komputer, a skutkować to może kupieniem złego typu obudowy, co jest niezwykle frustrujące.

Rola obudowy

Obudowa jest przede wszystkim konstrukcją, która umożliwia montaż podzespołów, tak więc liczy się przede wszystkim jej wartość użytkowa. Istnieje jednak wiele obudów, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom są też niezwykle atrakcyjne wizualnie, a wiele wyposażonych jest w rozwiązania ułatwiające codzienną pracę z komputerem.

Główną zasadą podczas składania komputera jest to, że obudowę powinno się kupić, lub też zamówić, na samym końcu procesu planowania specyfikacji, kiedy będzie się już pewnym, jakie podzespoły będą składać się na nową maszynę.

Obudowa powinna też usprawnić pracę z komputerem, dlatego wiele osób wybiera modele, w których wszelkie wyjścia i porty będą umieszczone na froncie obudowy ewentualnie na jej boku, a nie z tyłu, co często stanowi źródło frustracji i uniemożliwia wygodne korzystanie z peryferiów.

Rozmiar obudowy – najważniejszy czynnik

Obudowa musi być przede wszystkim kompatybilna ze sprzętem komputerowym, który ma się zamiar w jej wnętrzu zamontować. Każdy z podzespołów ma dokładnie określone przez producenta wymiary, które wymagają dobrania odpowiedniej obudowy komputerowej.

Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby zapoznać się z rozmiarami płyty głównej, a ich typy określane są jako ATX, microATX, Mini-ITX i EATX. Każdy z tych typów płyt głównych charakteryzuje się zupełnie innymi rozmiarami, a na opakowaniu obudowy i w materiałach online, dostępnych w sklepach i na stronie producenta, znajdują się dokładne informacje, jaki typ płyt głównych można umieszczać w danej obudowie.

Bardzo ważne jest też, aby dobrać taką obudowę komputerową, by pasował do niej zasilacz, a tych istnieją dwa formaty – ATX i SFX.

Tak samo uwagę trzeba zwracać na pozostałe podzespoły, w tym na karty graficzne, biorąc też pod uwagę to, czy chce się montować dodatkowe chłodzenie, co może skutkować koniecznością zakupu większej obudowy, niż wynikałoby to z wymiarów samej karty i innych podzespołów.