Laptopy gamingowe to dość młoda kategoria sprzętu. Z roku na rok rośnie ich sprzedaż, oraz zabierają rynek komputerom stacjonarnym.

Jeszcze nie tak dawno oczywistym wyborem dla gracza był komputer stacjonarny. Sprzęt taki można złożyć pod indywidualne preferencje wybierając najbardziej odpowiednie podzespoły. Laptopy natomiast nie oferowały aż takiej możliwości personalizacji, a upgrade sprzętu był mocno utrudniony. Obecne na rynku jest dostępna kategoria laptopów gamingowych. Jest to sprzęt przeznaczony dla wąskiej grupy klientów.

Laptopy dla graczy na pierwszy rzut oka łatwo możemy odróżnić oz innych modeli. Znacznie się wyróżniają od innych urządzeń na rynku. Posiadają odważny, kolorowy design, przez który mają wzbudzać zainteresowanie w śród odbiorców. Laptop do gier to urządzenie, które można łatwo spersonalizować, a jego możliwość rozbudowy jest dużo łatwiejsza niż w przypadku innych laptopów. Można w łatwy sposób dokonać upgradu sprzętu wymieniając jego podzespoły bazowe. Laptop dla gracza posiada mocne podzespoły pozwalające cieszyć się najwyższymi detalami grafiki podczas gry. Oczywiście dla takiego urządzenia 32 Gb pamięci RAM i 8 rdzeniowy procesor będzie standardem. Sprzęt musi być wyposażony w odpowiednią liczbę szybkich portów USB 3.0, w celu podłączenia innych urządzeń zewnętrznych, jak myszka, klawiatura zewnętrzna czy pad do gry. Obowiązkowo musi być wyposażony w przynajmniej jedno wejście HDMI pozwalające podłączyć go do telewizora. Ważna jest też duża pojemność baterii do gry bez podpiętego zasilania. Zwiększa to mobilność takiego sprzętu, dzięki czemu można prowadzać komfortową rozgrywkę nawet w czasie podróży.

Laptopy do gier są drogim urządzeniami. W ich przypadku producenci nie idą w kompromisy. Sprzęt musi być dobry i maksymalnie wydajny. Pociąga to za sobą odpowiednio wysoką cenę zakupu. Przeciętny laptop gamingowy jest o kilkanaście procent droższy od zwykłego, uniwersalnego sprzętu. Ceny 10 000 pln i więcej, w tej kategorii sprzętu nikogo nie dziwią.