Mało kto wyobraża sobie życie bez komputera. Jest to urządzenie, które nie tylko służy do rozrywki, lecz także pozwala wykonywać kilka bardzo ciekawych zawodów, a inne bardzo ułatwia. Problem jednak w tym, że mało kto jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jakie są cechy dobrego komputera. Co powoduje, że jest to odpowiedni sprzętem, do wykonywania na nim określonego rodzaju działań i funkcji.

Kwestia ceny

Powszechnie wiadomo, że to cena w największym stopniu decyduje o tym, czy dane urządzenie nadaje się do używania, czy też nie. Nie inaczej jest w przypadku komputera, który, żeby dobrze działać i spełniać wszystkie potrzeby jego właściciela, musi niestety nieco pieniędzy kosztować.

Spowodowane jest to w głównej mierze faktem, że bardzo drogie są pojedyncze podzespoły, które składają się w dobrze działający komputer. Zarówno takie elementy, jak i procesor, czy też karta graficzna, żeby działały odpowiednio dobrze, muszą charakteryzować się naprawdę wysoką ceną. Nikogo z tego powodu nie dziwi fakt, że średniej klasy procesor to koszt około 1-1,5 tysiąca złotych, a cena topowego egzemplarza często przekracza nawet 5 tysięcy złotych. To samo zresztą dotyczy pamięci ram, czy też płyt głównych.

A co z dyskiem?

Podstawowym błędem, który popełniany jest podczas kompletowania komputera, jest zupełne pomijanie kwestii dysku twardego. Z reguły wybierany jest model przede wszystkim o bardzo dużej pojemności, a nikt nie zwraca uwagi na to, czy np. taki model jak dysk komputerowy adata 240 gb w wersji sata III, posiada właściwe parametry. A przecież to, jak dobry będzie dany dysk, będzie miało ogromne znaczenie dla szybkości działania całego komputera. Wybierając model zbyt słaby i wolny, stworzy się tzw. wąskie gardło, czyli podzespół ograniczający działanie wszystkich pozostałych.

A co z dyskiem adata 240 gb sata III? Akurat ten model może być z całą pewnością mocno polecany, ponieważ jest to tzw. dysk SSD, czyli taki, który nie posiada w swoim wnętrzu talerzy, a jedynie pamięć FLASH, dzięki czemu jest on bardzo szybki.