Każdy komputer w standardowym wyposażeniu posiada fabrycznie wbudowany wentylator. Jest to bardzo dobre rozwiązanie przy komputerach, które wykorzystywane są do codziennych prac przy nich, oglądania filmów bądź serfowania po necie. Jeśli jednak Twój komputer do urządzenie, na którym wykonujesz skomplikowane projekty, to wówczas musisz zainwestować w porządne chłodzenie.

Chłodzenie komputerowe obniża temperaturę procesora, co sprawia, że jego praca jest bardziej wydajna. Procesor nagrzewa się bardzo szybko, więc niepoprawnie chłodzony może bardzo szybko ulec uszkodzeniu. Dlatego chłodzenie komputerowe jest tak ważne w każdym tego rodzaju sprzęcie. A jak ono działa? Tradycyjny system chłodzenia składa się z elementu, który odprowadza ciepło, wentylatora oraz zasilania z płyty głównej. Gdy procesor pracuje, to przekazuje ciepło do IHS, a stamtąd jest pobierane przez radiator przy pomocy rurek wypełnionych gazem lub cieczą. W tym procesie wykorzystywany jest ruch materii. Trochę inaczej działa chłodzenie wodne, w którym zastosowane są bloki wodne, które transportują ciepło do radiatora lub chłodnicy.

Powszechnie stosowane chłodzenia do komputerów

chłodzenie komputerowe


Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów chłodzenia. Najczęściej stosowane do domowego użytku jest chłodzenie za pomocą powietrza. Są to systemy stosowane w standardowych komputerach przeznaczonych do pracy biurowej. Główną zaletą tego rodzaju coolera jest dość niska cena, a także łatwość montażu. Jednak takie rozwiązanie posiada minusy. Mianowicie jest ono mało skuteczne, a dodatkowo należy je regularnie czyścić, gdyż kurz, który się na nim zbiera powoduje spadek wydajności. W przypadku komputerów, które używane są profesjonalnie i posiadają dużą moc najchętniej wybieranym rodzajem chłodzenia jest cooler wodny. Jest on oczywiście droższym rozwiązaniem niż chłodzenie powietrzne, jednak jest dużo bardziej wydajny, a przy tym także bardzo cichy lub wręcz bezszelestny. Jest on jednak bardziej skomplikowany, dlatego też do jego zamontowanie potrzeba trochę więcej czasu i sprytu. A z jakimi kosztami należy się liczyć kupując chłodzenie? Oczywiście wszystko zależy od wybranego modelu oraz producenta. Najtańsze chłodzenie powietrzne można kupić już za niecałe 100 zł. Jeśli chodzi o bardziej znane i renomowane marki, to taki chłodzenie może kosztować nawet do 500 zł. Wszystko zależy od tego, jaki procesor posiadasz i do czego jest używany komputer. Jeśli chodzi o wodne układy, to tutaj jak już wcześniej zostało wspomniane, są one droższe. Najczęściej ich ceny rozpoczynają się od 500 zł.