Dysk HDD czy SSD – kilka słów o każdym z typów

Dysk twardy, w który wyposażony zostanie laptop, stanie się jednym z podstawowych elementów hardware, warunkujących jego funkcjonowanie. Wśród najpopularniejszych na rynku dysków znajdują się zarówno tradycyjne modele HDD, jak i cieszące się coraz większą popularnością dyski SSD. Oto kilka podstawowych informacji dotyczących charakterystyki każdego z tych dysków.

Dyski do laptopów typu HDD – ogrom miejsca na dane

Hard disc drive to klasyka dysków komputerowych, której wizjonerskie prototypy ujrzały światło dzienne jeszcze w latach 50-tych XX wieku za sprawą firmy IBM. Od tego czasu dyski te stanowią podstawową metodę na przechowywanie i korzystanie z danych na komputerach stacjonarnych i laptopach, a producenci nie przestają wprowadzać udoskonaleń w ich projekty.

Przeszły one daleką drogę, jeśli chodzi o pojemność – choć trudno w to uwierzyć, pierwszy HDD miał do zaoferowania użytkownikowi zaledwie 5MB. Tymczasem współczesne dyski do laptopów spokojnie są w stanie pomieścić przynajmniej kilka TB danych, a pod koniec 2018 na rynku pojawiły się modele HDD o pojemności 16TB. Nie znaczy to, że ten typ hardware nie posiada wad – zaliczyć można do nich choćby wolniejsze niż SSD działanie czy większa wrażliwość na czynniki powodujące dysfunkcje dysku.

Dyski do laptopów typu SSD – szybkie jak strzała

Rozwinięcie angielskiego skrótu, którym powszechnie określane są tego typu dyski, to solid-state drive, co wiąże się z brakiem obecności mechanizmów ruchomych w dyskach SSD. Produkcja dysków SSD sięga swoją historią jeszcze końcowych lat ubiegłego wieku, ale dopiero w nowym millenium półprzewodnikowe dyski do laptopów zawojowały bez reszty rynek hardware.

Użytkownicy cenią je sobie głównie ze względu na jedną podstawową cechę – ekspresowy czas, w jakim następuje dostęp do danych. Dyski te okazują się do tego stopnia skuteczne ze względu na technologię ich wykonania, której działanie można przyrównać do szybkości odczytu pendrive’ów i innych pamięci Flash. Dlaczego więc SSD nie wyparły z rynku całkowicie dysków HDD, a te drugie produkowane są ciągle w dużej liczbie? Jednym ze stojących za tym powodów z pewnością będzie wyższa cena, jaką użytkownik musi zapłacić za SSD.

Oferta sprzedażowa dysków do laptopów dostępna pod adresem: https://www.sferis.pl/dyski-do-laptopow-2299