Przeglądając pobieżnie oferty sklepów komputerowych zazwyczaj zwracamy uwagę na pojemność dysku twardego, częstotliwość taktowania procesora czy rodzaj karty graficznej. Niemniej jednak równie istotna jest płyta główna, na którą zazwyczaj patrzy się w drugiej kolejności.

Architektura PC

Płyty główne w komputerach odgrywają znaczącą rolę. Nie tylko zapewniają mechaniczny szkielet, do którego podpina się wszystkie podzespoły, ale przede wszystkim umożliwiają komunikację pomiędzy poszczególnymi komponentami, z których składa się komputer. Ma to nie tylko ogromne znaczenie dla funkcjonowania urządzenia, ale przede wszystkim jest krytyczne w momencie, gdy okazuje się, że sprzęt należy rozbudować lub choćby wymienić kartę graficzną na potężniejszą.

Podstawowe różnice

płyty główne

Różne płyty główne mogą posiadać odmienne gniazda służące do wpięcia procesora oraz mogą być wyposażone w różne typy chipsetów. Budując komputer od podstaw pierwszym i oczywistym faktorem są wymiary płyty głównej, którą trzeba wpasować w odpowiednią obudowę.
Największe płyty główne posiadają wymiary 305 × 330 mm i są oferowane w standardzie Extended-ATX.

Gniazdo na procesor to inaczej socket. Najważniejsze, o czym należy pamiętać to fakt, że różne generacje procesorów są przystosowane do różnych gniazd. W praktyce oznacza to, że jeżeli zdecydowaliśmy się na sprzęt z procesorem AMD to nie jesteśmy w stanie w późniejszym etapie wymienić proces na produkt marki Intel.

Chipset

BIOS to program zapisany w pamięci ROM umożliwiający uruchomienie komputera oraz zarządzanie pracą wszystkich podzespołów. Natomiast urządzeniem, które uruchamia BIOS jest właśnie chipset. Chipset jest o tyle istotny, gdyż od niego zależy możliwość samodzielnego zwiększenia częstotliwości taktowania procesora czy rozbudowa pamięci operacyjnej. Jeżeli mamy w planach „tuningowanie” sprzętu to koniecznie należy się zorientować czy dany chipset umożliwia podkręcenie procesora, gdyż na niektórych płytach głównych jest to niemożliwe.

Odpowiednia płyta główna zapewni, że wszystkie komponenty będą ze sobą gładko współpracowały, a przyszła rozbudowa i ulepszenie sprzętu nie nastręczy nam trudności. Dlatego przed zakupem komputera koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj i parametry płyty głównej.