W czasach powszechnego dostępu do szybkiego internetu nie mamy już problemu z pobieraniem, nawet ciężkich plików. Dlatego też pojawia się problem, czy kiedyś bardzo popularny dysk przenośny, wciąż jest potrzebny, kiedy możemy korzystać z chmury.

W czym lepsze są dyski przenośne od chmury?

W przeciwieństwie do chmury dysk zewnętrzny jest nośnikiem fizycznym, co powoduje, że dużo ciężej jest wykraść dane, które się na nim znajdują. Daje nam to spory komfort, związany z bezpieczeństwem danych, które mogą być dla nas bardzo ważne. Niestety, pliki w chmurze, są podatne na próby ataków hakerskich, co przekłada się na ryzyko ich wycieku.

Niektórzy mogą się martwić faktem, że dysk taki może mieć małą pojemność, a jeśli już mają dużą, to kosztują ogromne pieniądze. Na szczęście zewnętrze dyski 1TB możemy już znaleźć w cenach od 200 zł. Nie wydaje się to być dużą ceną, prawda?

W czym lepsza jest chmura?

Pomimo że teoretycznie dane mogą być wykradzione, to są one zazwyczaj na tyle dobrze chronione, że szansa ta jest mała. Co powoduje, że główny atut dysków staje się mało zachęcający. Do chmury możemy połączyć się w każdym miejscu, jeśli mamy tylko dane dające nam do niej dostęp i internet. Co jest nad wyraz przydatne osobom, które cały czas są w podróży albo takim, które mają słabą pamięć.

Dla osób, które pracują np. w biurach projektowych, nawet jeśli nasz zewnętrzny dysk 1TB był sprawnie przekazywany z ręki do ręki, to wciąż generuje sporo zmarnowanego czasu, na wymianie między sobą tego dysku. Natomiast do chmury dostęp może mieć kilka osób jednocześnie, dzięki czemu nie będziemy musieli się przejmować, że ktoś nie może czegoś poprawić w projekcie w danej chwili. Co więcej, przechowywanie rzeczy w chmurze, zabezpiecza je przed potencjalnym zniszczeniem fizycznego nośnika takich danych. Ponieważ nawet najlepszy dysk po wypadku, może po prostu przestać działać, a my w konsekwencji tracimy wszystkie ważne dane.

Oczywiście, chmura ma swoje spore zalety, jednak posiada też wady, których nie posiada dysk. Z tego powodu, nie można orzec jasno, co jest lepsze, a co gorsze. Dlatego decydując się na to, czego będziemy używać, zastanówmy się, co bardziej pasuje do naszej sytuacji.

Dyski zewnętrzne dostępne w ofercie na stronie https://www.sferis.pl/dyski-zewnetrzne-2902