Zasilanie odbiorników w domowej sieci elektrycznej w zdecydowanej większości przypadków realizowane jest z wykorzystaniem złącza typu gniazdko – wtyczka. Dużo rzadziej stosowane jest bezpośrednie podłączenie kabli pod zaciski odbiornika. Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób poszczególne elementy podłączone zostaną do sieci elektrycznej, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia przepięcia.

Czy zwykła listwa rozdzielająca to dobry pomysł?

listwa zasilająca przeciwprzepięciowaListwy zasilające są bardzo różne, jednak jak pokazuje doświadczenie wielu osób zawsze warto inwestować w te, które posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed przeciążeniami czy przepięciami (które zagrażają nie tylko urządzeniom, ale i bezpieczeństwu domowników). Dlatego też zakup listew rozdzielających, które są w stanie jedynie zwiększyć ilość gniazd i nic poza tym, nie będzie dobrym rozwiązaniem. Znacznie bardziej opłacalna będzie inwestycja w listwy antyprzepięciowe, wyposażone w cały system zabezpieczeń, które będą chroniły każde urządzenie przed nadmiernym wzrostem prądu. Ponadto niektóre z tego typu listew, posiadają specjalne stabilizatory napięcia, dzięki którym możliwe jest niwelowanie nawet małych impulsów napięciowych. Mimo że listwy antyprzepięciowe są znacznie droższe od tych klasycznych, to jednak ich stosowanie jest znacznie bardziej bezpieczne, zarówno dla urządzeń, jak i domowników.

Zbytnie przeciążenie sieci elektrycznej

Jak powszechnie wiadomo, w przypadku gdy pod jedno gniazdo podłączonych jest wiele odbiorników, przeciążenie całej sieci to tylko kwestia czasu. Zbyt duża ilość urządzeń podłączonych do jednego gniazdka, przyczynia się do bardzo częstego wybijania bezpieczników. Już samo to powinno nas zaalarmować, że potrzebne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, które jeśli nie zapobiegłyby całkowicie takim sytuacjom, przynajmniej pozwoliły na zmniejszenie ich częstotliwości występowania. W tym przypadku ogromne znaczenie ma również znajomość własnej instalacji elektrycznej. Chodzi tu przede wszystkim o to, żeby wprowadzić zmiany, które będą skuteczne, nie tylko zmienić poszczególne konfiguracje.