Bez wątpienia jednym z najważniejszych czynników, obok pamięci RAM, decydujących o szybkości działania komputera jest rodzaj zastosowanego dysku. Który dysk jest najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedzi w poniższym wpisie!

Podstawowe rodzaje dysków

Dyski twarde to miejsca, w których zapisywane są wszystkie dane zgromadzone na komputerze wraz z samym systemem operacyjnym. Dlatego tak istotne jest, aby miały one nie tylko dużą pojemność, ale również gwarantowały dużą prędkość zarówno odczytu, jak i zapisu. Współcześnie producenci zaoferować mogą dyski HDD, dyski SSD, dyski SSHD? Które z nich sprawdzą się najlepiej? Jakie mają cechy charakterystyczne?

Dysk HDD

Dysk HDD był do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem. Aktualnie jest o wypierany przez dyski SSD. Cechą charakterystyczną modeli HDD jest możliwość zapisu dużej ilości danych przy jednoczesnym niewielkim koszcie ich produkcji. Sprawia to, że cena za 1 GB pamięci w dysku HDD jest znacznie mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku dysków SSD. Podstawową wadą modeli HDD jest stosunkowo niska prędkość zapisu, jak i odczytu. W praktyce oznacza to, są one stosunkowo wolne.

Dysk SSD

Dyski SSD (https://www.sferis.pl/dyski-ssd-2900) to obecnie zdecydowanie najpopularniejszy wybór. Modele SSD charakteryzują się wyjątkowo dużą prędkością zapisu i odczytu. W praktyce oznacza to, że korzystanie z zapisanych na komputerze danych wraz z samym systemem operacyjnym jest wyjątkowo sprawne! Nie oznacza to jednak, że dyski SSD są wolne od wad. Należy mieć na uwadze, że posiadają one ograniczoną liczbę cykli zapisu w. W praktyce oznacza to, że intensywnie eksploatowane dyski SSD szybko tracą swoją wartość użytkową. Dodatkowo cena za 1 GB w przypadku dysków SSD jest stosunkowo wysoka.

Dyski SSHD

Dyski SSDHD to hybrydowe rozwiązanie, które łączy w sobie cechy klasycznych modeli i nowoczesnych dysków SSD. Są one wyposażone w tradycyjne talerze HDD, pozwalające na uzyskanie bardzo dużej pojemności niskim kosztem oraz w dodatkową pamięć typu SSD! W praktyce oznacza to, że specjalistyczny kontroler dysku umieszcza często używane pliki w pamięci SSD, a wszystkie pozostałe dane przenosi do pojemnego dysku HDD. Jest więc to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy liczą na wysoką prędkość zapisu i odczytu połączoną ze stosunkowo dużą i tanią pojemnością.