Właściwie dobrane podzespoły w sprzęcie komputerowym odpowiadają za jego prawidłowe działanie. Mowa tutaj o wszystkich elementach, na pewno jednak jednym z ważniejszych jest przede wszystkim pamięć RAM. To ona odpowiada za szybkość i sprawność działania nie tylko podzespołów, ale również programów zainstalowanych na komputerze.

Firma czy pojemność?

Wielkość pamięci RAM (https://www.sferis.pl/pamieci-ram-2893), która ma być zainstalowana w danym sprzęcie, powinna być dopasowana do zapotrzebowania nie tylko elementów które składają się na dany sprzęt ale również do tego, jakie oprogramowanie ma być na nim zainstalowane. Niektóre bowiem potrzebują do prawidłowego działania znacznie więcej pamięci, tym samym często spowalniając inne programy. Coraz szybszy rozwój technologiczny powoduje, że zainteresowani zakupem dobrego sprzętu bez problemu mogą znaleźć taki, w którym po pewnym czasie pamięć RAM będzie można rozszerzyć. Najczęściej bowiem producenci nie umieszczają w swoich produktach pamięci o maksymalnej możliwej mocy, pozostawiając wolny slot lub też po prostu możliwość wymiany jej na bardziej pojemną.

Statyczna czy dynamiczna

Kwestią wyboru pozostaje także rodzaj pamięci RAM. Obecnie na rynku dostępne są pamięci statyczne oraz dynamiczne, te drugie można rozróżnić po ich nazwie, określane są jako pamięć DRAM. Jednakże gdy mowa o większej wydajności i lepszej trwałości z pewnością powinno się wybierać pamięć statyczną, która jest znacznie bardziej wytrzymała, a ponadto działa nieco szybciej. Te czynniki sprawiają, że to właśnie ten rodzaj pamięci jest najczęściej wybierany nie tylko przez producentów sprzętu komputerowego, ale również przez samych użytkowników. W przypadku gdy pamięć RAM zaczyna sprawiać jakiekolwiek problemy, powinno się rozważyć jej wymianę na nową. Taka operacja nie tylko jest łatwa w wykonaniu, ale także nie jest kosztowna. W sytuacji gdy dojdzie do jej uszkodzenia awarii mogą ulec również inne podzespoły, co może skutkować znacznie wyższymi kosztami napraw. Dlatego regularne wykonywania przeglądów sprzętu i sprawdzanie działania pamięci to istotny czynnik, aby zapewnić sobie jego bezproblemowe użytkowanie.