Kupując nowy komputer, z myślą o graniu w najnowsze gry wideo, jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pomyśleć, jest karta graficzna. Jest to element odpowiadający, jak sama nazwa wskazuje, za grafikę. Świetne karty graficzne nie tylko ukazują grę w jej najlepszej postaci, ale często też „dodają coś od siebie” – jak na przykład specyficzną fizykę odłamków.

Mówiąc o najlepszych kartach do gier, trzeba liczyć się z kosztami. O ile w miarę komfortowo będziemy mogli bawić się z kartą GTX 1050, której koszt to około 600 złotych, do rodziny najlepszych kart, nie należy.

karta graficznaZa kartę z prawdziwego zdarzenia, przyjdzie nam zapłacić 2000 lub 3000 złotych i będą to karty: GTX 1070 oraz GTX 1080. Widełki cenowe są dość spore, ale karty graficzne posiadają mnóstwo wariacji i różnych cech, od których uzależniona jest cena. Czasem zapłacimy za jeszcze większą moc obliczeniową, czasem za lepsze chłodzenie czy cichą pracę podzespołu. Są to jedne z mocniejszych kart na rynku (w jeszcze mocniejsze, nie ma obecnie sensu inwestować, jeśli mówimy o grach).

Karty te pozwolą nam zagrać w dosłownie w każdą grę na najwyższych ustawieniach, płynnie i nawet w rozdzielczości 4K. Posiadając 8 GB VRAM, nie musimy się martwić o ich moc przez najbliższe kilka lat. Moc tych kart jest bardzo duża, dlatego ważne jest dobranie odpowiednio mocnych podzespołów do niej. Jeśli będziemy posiadać zbyt słaby procesor, to nie wykorzystamy całkowitej ich mocy i miniemy się z celem ich zakupu.

Co jednak zrobić, jeśli nie chcemy kupować aż tak drogich kart, a chcemy wygodnie pograć z dobrymi detalami w grach? Tutaj idealnym półśrodkiem wydaje się być popularna karta GTX 1060, kosztująca od 1200 do 1600 złotych. Po raz kolejny, są różne jej warianty, ale przede wszystkim rozróżnia się je na wersję z 3 GB VRAM i 6 GB. Wersja z mniejszą pamięcią jednak jest nieopłacalna (choć trochę tańsza), ponieważ 3 GB to jednak trochę mało nawet jak na dzisiejsze standardy, a komputer jest zakupem na co najmniej kilka lat.