Pendrive jest jednym z najpopularniejszych, a z pewnością również najlepszych urządzeń wykorzystywanych do przenoszenia danych. Jest mały, lekki, a przy tym niezwykle uniwersalny, ponieważ pasuje właściwie wszędzie i może być używany nawet z telewizorami. Problem tylko w tym, że niewiele osób wie, jak świadomie wybrać takiego pendriva i jakimi musi się on charakteryzować cechami.

Najważniejsze cechy sprzętowe

Najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o wybieranie takiej pamięci przenośnej, jest określenie tego, jaką ma on mieć pojemność. Pojemność, czyli innymi słowy, jak duża porcja danych może być na niego umieszczona. Rzecz jasna im więcej, tym lepiej, lecz na uwadze trzeba mieć również to, że wraz z wielkością pamięci, pendrive (https://www.sferis.pl/pendrive-2905) będzie robił się coraz droższy.
Kolejną sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać, to odpowiednio wysoka szybkość zapisu, lecz również odczytu danych. Co komu po nawet największym modelu, jeśli zapisywanie i odczytywanie z niego danych będzie trwało bardzo długo?

Oprócz tych najważniejszych spraw warto zwrócić uwagę również na to, jaki dany model będzie posiadał interfejs, czyli innymi słowy, jakiego typu gniazdo. Najczęściej jest to klasyczne USB, które jest zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej używane.

Najważniejsze cechy użytkowe

Pendrive to nie tylko pojemność i szybkość odczytu danych, lecz również kilka bardzo ważnych cech typowo użytkowych. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o tym, że dane na takim urządzeniu mogą z łatwością się uszkodzić, jeśli pendrive nie posiada dobrej jakościowo obudowy. Musi ona być odporna nie tylko na wstrząsy, o które nie trudno, lecz również i na wilgoć.

Dobrze więc wybierać takie modele, które posiadają mocną i wodoodporną obudowę. Dodatkowym, bardzo ciekawym zabezpieczeniem jest szyfrowanie danych, które bez podania hasła, nie wyświetla zawartości pamięci. Oprócz tej funkcji warto także wybrać model posiadający blokadę zapisu, czyli zabezpieczenie na wypadek usunięcia danych i zapisania na ich miejscu czegoś innego.