Utylizacja to ważna część w ochronie danych osobowych. Odpowiednio wykonana zapewnia ważnym dokumentom bezpieczeństwo i pewność, że informacje takie jak pesel, numer telefonu czy adres zamieszkania nie trafią w ręce osób trzecich. W takim celu od lat wykorzystuje się niszczarki, które stały się pierwszym poważnym krokiem w stronę ochrony danych osobowych.

Bezpieczne dane z niszczarkami

Urządzenia, jakimi są niszczarki potrafią zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych najlepiej. Na rynku dostępne są różne typy tych urządzeń: jedne oferują cięcie na ścinki, inne na paski. Te drugie były najbardziej popularne z chwilą wchodzenia niszczarek na rynek. Dziś takich urządzeń już się nie używa. Wszystko z powodu możliwości składania w całość pociętych na paski dokumentów – jest to bardzo łatwe, a przez to istnieje ryzyko odczytania ważnych informacji, na których zniszczeniu zależało danej firmie.

Niszczarki te zaczęły więc stopniowo zanikać, a ich miejsce przejęły urządzenia tnące dokumenty na bardzo małe kawałki, z których niemożliwe jest odczytanie czegokolwiek. Dzięki temu bezpieczeństwo zostaje zachowane, a duże partie dokumentów możliwe do zniszczenia bez obaw. Takie zabezpieczenie to ważna rzecz dla wielu firm. Nic więc dziwnego, że decydują się na jak najlepszej jakości niszczarki na rynku.

Jaką niszczarkę wybrać? Modele dostępne na rynku

Na rynku dostępne są trzy rodzaje niszczarek: małe, średnie i duże. Jak wskazuje nazwa, różnią się wielkością, ale nie są to jedyne różnice. Małe niszczarki są przeznaczone do małych firm, w których nie niszczy się dużych ilości dokumentów. Silnik w takim urządzeniu nie jest dodatkowo zaprogramowany na długie godziny działania. Po trzydziestu minutach przegrzewa się.

Jeśli więc firma jest duża, a ilość dokumentów, jaka dziennie niszczona adekwatna do wielkości firmy, najlepszym rozwiązaniem będzie niszczarka średnia bądź duża. Tutaj silnik może działać przez wiele godzin bez przerwy. Praca nie jest zakłócana, a dokumenty stopniowo niszczone na małe kawałki. Dodatkowo, takie niszczarki są przystosowane również do niszczenia dużych partii materiałów.